Január - Boldogasszony hava
Újévi fogadalmak, tilalmak és ajánlások.
Minden ünnep különleges időszak az ember életében, mely gyakorta társul a megszokottól eltérő cselekedetekkel, öltözködést illető szabályokkal vagy akár az étkezésre vonatkozó tilalmakkal.
Vessünk néhány pillantást arra, hogy milyen népszokások tehetik különlegessé a januárunkat!
Miért Boldogasszony hava a január?
Szent István király halála előtti napon Szűz Mária oltalmába ajánlotta Magyarországot. Karácsony nyolcadnapján, Jézus körülmetélésének napján Mária istenanyaságát ünnepeljük, innen ered e hónap Boldogasszony elnevezése.
Január 1. - Újév
A 16. század előtt, a Gergelynaptár reformját megelőzően az év kezdete különböző időszakokra esett. Az egyházi év kezdete ma is Advent első vasárnapjával indul, a polgári évkezdet pedig januárra esik. Ezt a kettősséget jól tükrözi a Kiskarácsony, Nagykarácsony kezdetű dal, hiszen Nagykarácsony december 25-re, Kiskarácsony pedig január 1-jére esik.
Az év elején (ahogyan a korábbi évkezdetkor is, Karácsony táján) leginkább fiúgyermekekből verbuválódott csapat házról házra járt újévet köszönteni.
Széles körben elterjedt Új esztendő, vígságszerző dallammal köszöntötték az új évet Somogytól, Biharon át egészen Székig.
Miket szabad? Miket nem szabad?
Az év első napja mágikus: ami újév napján történik, hatással lesz az évre. Ezen a napon tartózkodni kell a munkától (főzés, mosás, varrás stb.), hiszen ami ezen a napon történik, az jellemzi majd az egész évünket. Kölcsönadni sem szabad semmit, mert akkor egész évben "elszáll a tehén haszna". Mindezek fényében veszekedni sem érdemes!
Újév első napja igazán alkalmas a férj jósláshoz! Több mód is van rá:
A párna alá helyezett tükör segít megálmodni, hogy ki is az Igazi.
Ki kell nézni az ablakon! Amilyen nevű ember sétál el először az ablak alatt, olyan nevű ember lesz a férjünk.
A kocsonyaevésből maradt csontot ki kell rakni az udvarra. Ha a csontot elviszi a kutya, még ebben az évben házasság vár az illetőre!
A kút vizében való mosdás egész évben frissességet, szépséget nyújt számunkra! Ki korán kel...
Szárnyas fogyasztása nem javallott, hiszen azzal a szerencse elrepül, azonban a malac előtúrja azt! Továbbá érdemes apró szemes terményeket enni, hiszen az elősegíti a pénz gyarapodását.
Ha ezen a napon napfényes az időjárás, jó esztendőben lesz részünk!
Január 6. - Vízkereszt
A Vízkereszt, - mely a Karácsonyi ünnepkör vége, egyúttal a farsangi időszak kezdete, Jézus megkeresztelkedésének ünnepe, melynek emlékére ezen a napon szentelik meg a vizet, innen ered a magyar Vízkereszt kifejezés. A szenteltvíznek gyógyító, bajelhárító, mágikus ereje van. Végig kíséri az emberi élet fordulóit, a születéstől (újszülött fürdővizébe csepegtetve) kezdve egészen a halálig (a halott mellé szenteltvizet helyeztek).
A gazdasági élet során az elvetendő magokat szenteltvízzel locsolták meg a bő termény reményében, az állattartás során pedig a kicsinyét világra hozó állatot hintették be vele az egészséges utódok reményében.
Házszentelés is erre a napra tehető: a pap fehér krétával az évszámot és a háromkirályok nevének kezdőbetűit az ajtóra írta. (20 + G + M + B + 24).
Háromkirályjárás dramatikus játék Gáspár, Menyhért és Boldizsár alakját megszemélyesítve. A különböző évkezdetek (lásd. Kiskarácsony, nagykarácsony) a népszokásokra vonatkoztatva is feltűnhet, hiszen egy-egy szokás decemberben, januárban is feltűnhetett. A háromkirályjárás leggyakrabban Vízkeresztkor volt jellemző, azonban karácsonykor, illetve újév és Vízkereszt között is előfordult.
Vízkereszt utáni második vasárnap
Ezen a napon Jézus első csodájáról, a bor vízzé változtatásáról emlékeznek meg. Gyakran valóban vacsorával egybekötve emlékeztek meg a kánai menyegzőn tett csodáról.
Január 18. - Piroska napja
Időjárás jóslás
“Ha Piroska napján fagy, negyven napig el nem hagy.”
Január 22. - Vince napja
Két fontos dolgot érdemes tenni ezen a napon.
Az egyik borivás, annak érdekében, hogy bő legyen a termés.
A másik a vincevessző,
Vincevessző következő év termése jóslás
”Hogyha szépen fénylik Vince, megtelik borral a pince.”
Január 25 . - Pál napja
Pálfordulóként is emlegetik ezt a napot, hiszen Saul ezen a napon tér meg és válik Pál apostollá az alábbi Bibliai történet alapján:
Már Damaszkusz közelében járt, amikor az égből egyszerre nagy fényesség ragyogta körül. Földre hullott, és hallotta, hogy egy hang így szól hozzá: „Saul, Saul, miért üldözöl engem?” Erre megkérdezte: „Ki vagy, Uram?” Az folytatta: „Én vagyok Jézus, akit te üldözöl.
Ezen a napon pálpogácsával/tollaspogácsával megjósolták, hogy kire vár halál az elkövetkezendő évben. A pogácsákba libatollat tűztek, akié megperzselődött, arra betegség várt, akié megégett, arra halál.
Forrás: Tátrai Zsuzsanna - Karácsony Molnár Erika: Jeles napok, ünnepi szokások
Comments